-
Faktoring niepełny
-
Faktoring pełny
-
Faktoring mieszany
Faktoring niepełny (faktoring z regresem)
Faktoring z niepełny (nazywany również faktoringiem z regresem), jest usługą finansową, która ma na celu zabezpieczenie płynności finansowej w firmie. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przedsiębiorca współpracuje z kontrahentami, którzy wymagają długich terminów płatności. „Zamrożone” faktury uniemożliwiają rozwój, a wręcz mogą przyczynić się do trudności finansowych, zwłaszcza w przypadku MŚP. Skorzystanie z faktoringu z regresem niweluje ten problem, przedsiębiorca nie czeka kilkadziesiąt dni na zapłatę. Pieniądze otrzymuje już nawet następnego dnia, dzięki czemu ma środki na bieżące opłaty i inwestowanie w dalszy rozwój.
Dowiedz się więcej o faktoringu niepełnym:
Faktoring pełny (faktoring bez regresu)
Faktoring pełny (nazywany również faktoringiem bez regresu), nie tylko zabezpiecza płynność finansową przedsiębiorstwa, ale także chroni przed niewypłacalnością kontrahentów. W tym przypadku to firma faktoringowa ponosi całą odpowiedzialność za spłatę długu kontrahenta. Faktoring pełny to usługa skierowana przede wszystkim do firm, które rozpoczynają współpracę z nowymi, nieznanymi klientami, również w handlu zagranicznym. Dzięki faktoringowi bez regresu, przedsiębiorca zyska płynność finansową, ubezpieczenie transakcji oraz analizę potencjalnych kontrahentów w kontekście ich wypłacalności.
Dowiedz się więcej o faktoringu pełnym:
Faktoring mieszany
Faktoring mieszany jest to kompromis między faktoringiem pełnym a niepełnym. W tej usłudze przedsiębiorstwo przekazuje faktury firmie faktoringowej, która wstępnie finansuje większość wartości tych faktur. W przypadku niespłacenia długu przez kontrahenta w określonym czasie, firma faktoringowa może domagać się zwrotu części finansowanej kwoty od przedsiębiorcy (zgodnie z zasadami faktoringu z regresem). Jednakże, jeśli dłużnik ureguluje swoje zobowiązania, reszta należności (pomniejszona o prowizję) jest przekazywana przedsiębiorstwu. W ten sposób, przedsiębiorca korzysta zarówno z szybszego dostępu do gotówki, jak i pewnego stopnia ochrony przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta, choć nie jest to tak pełne zabezpieczenie jak w przypadku faktoringu pełnego. Faktoring mieszany może być idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą połączyć korzyści płynące z obu form faktoringu, dostosowując usługę do własnych potrzeb i specyfiki działalności.
Różnice między faktoringiem niepełnym a faktoringiem pełnym
Podstawową różnicą między faktoringiem niepełnym a pełnym jest ubezpieczenie transakcji. W przypadku faktoringu z regresem faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności kontrahentów faktoranta. To rozwiązanie jest skierowane do firm, które sprzedają swój towar lub usługę do znanych, zaufanych odbiorców, z którymi mają już zbudowaną historię transakcji. Ze względu jednak na długie terminy płatności i dużą liczbę udzielonych kredytów kupieckich chcą polepszyć swoją płynność finansową, by mieć wystarczające środków na bieżące wydatki.