Szybki faktoring wciąż cieszy się więc niesłabnącym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dzięki sprawnemu przeprowadzeniu wszystkich formalności i podpisaniu umowy, właściwie od razu możemy cieszyć się wszechstronną ochroną rozumianą zarówno w kontekście finansowym, jak i administracyjnym. Przed podjęciem ostatecznych decyzji należy jednak rozważyć wszystkie wady i zalety faktoringu – w biznesie nie możemy kierować się domysłami, nie możemy również wychodzić z założenia, że jeśli jakaś metoda pomogła innej firmie, będzie odpowiednia także dla nas. Każdą sytuację zawsze trzeba rozpatrzyć indywidualnie, koncentrując się na znalezieniu optymalnych sposobów rozwiązania sprecyzowanych problemów.
Plusy i minusy faktoringu
Wśród korzyści płynących z faktoringu podstawową stanowi fakt, że środki finansowe otrzymamy o wiele szybciej niż miałoby to miejsce w ramach kredytu. W związku z tym możemy doraźnie rozwiązać najpilniejsze kwestie i w wymierny, niemal natychmiastowy sposób poprawić kondycję finansową firmy. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że umowy faktoringowe nie wymagają wskazania zabezpieczeń, z kolei kredyt musi być zabezpieczony np. posiadanymi nieruchomościami. Dla faktora liczy się potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa, dlatego podczas procedur formalnych ważną do rozpatrzenia kwestią będzie zgromadzone portfolio stałych klientów. Dla banków z kolei ważniejsza jest przeszłość danej firmy – jej dotychczasowe zadłużenia, terminowość spłat płatności itp. Zdolność kredytową uzyskujemy więc na podstawie historii, umowy faktoringowe podpisujemy na podstawie planów rozwojowych. Natomiast największym minusem są wysokie koszty związane z obsługą faktora. Należy spodziewać się, że cena usługi faktoringu może sięgnąć kilku procent z sumy, na jaką opiewają przejęte faktury. Ponadto trzeba liczyć się z ewentualnymi stratami wizerunkowymi, ponieważ nie wiemy, jak kontrahenci zareagują na zmianę partnera do rozmów o finansach.
Najważniejsze zalety faktoringu
Podsumowując, dla określonego grona odbiorców faktoring jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt. Kluczowe zalety tej metody można zawrzeć w kilku punktach:
- Szybko otrzymujemy zastrzyk gotówki, co pozwala przywrócić firmie stabilność.
- Faktoring nie jest uwzględniany w bilansie, podczas gdy kredyt musi zostać w nim zawarty.
- Problem płatności w naszym imieniu rozwiązuje faktor. To on odpowiada za ewentualne odzyskanie długów, a także za negocjowanie z klientami.
- Otrzymujemy od faktora profil naszych kontrahentów. Możemy zapoznać się z sytuacją finansową partnerów, z którymi współpracujemy.
- Zapewniamy firmie dodatkowe wsparcie prawne oraz księgowe, dzięki czemu odciążamy dedykowane tym zadaniom zespoły.