Bibby MSP Index: Stan polskich MŚP podczas wojny
Bibby MSP Index – październik 2022
W jesiennym pomiarze przeprowadzonym na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm, Bibby MSP Index osiągnął wartość 42,6 pkt. co w stosunku do poprzedniej fali badania pokazuje duży spadek kondycji (o 9,2 pkt.). Wartość indexu poniżej 50 pkt. to podstawa do wnioskowania, że kondycja firm słabnie i dalej będzie się pogarszać.
Spadły sub-indexy dla każdej branży – z wyjątkiem transportu, który odnotował wzrost o 1,8 pkt. Jest to lekka poprawa, lecz nie zmienia to faktu, że sub-index sektora transportu jest najniższy wśród wszystkich badanych branż. Największy kryzys odczuła produkcja – w porównaniu do poprzedniego pomiaru odczyt sub-indexu jest niższy aż o 18 pkt. Głównym problemem są gorsze prognozy sprzedaży oraz przewidywany spadek płynności finansowej. Rosnące koszty energii i wysoka inflacja pomnażają koszty w każdej branży, a prognozy popytu nieustannie maleją.
Najważniejsze wnioski z badania Bibby MSP Index kwiecień 2022 r.
- Sektor transportu jako jedyny notuje poprawę (1,8 pkt.), aczkolwiek jego sub-index jest dalej najniższy ze wszystkich badanych branż. Problemem pozostaje brak inwestycji, gorsza płynność finansowa i braki kadrowe.
- Usługodawcy dalej w trendzie spadkowym, informują o spadku płynności (-1,5 pkt.), i większym zadłużeniu.
- Produkcja z największym spadkiem sub-indexu (-18 pkt.). Kolejne półrocze stoi pod znakiem znacząco mniejszej sprzedaży (-8,4 pkt.).
- Budownictwo jako jedyne odnotowuje wynik pozytywny, powyżej 50 pkt. We wszystkich obszarach spadki nie są wysokie. Inwestycje, zatrudnienie i przede wszystkim sprzedaż – według prognoz badanych firm – pozostają w miarę niezagrożone.
- Handel z niższą sprzedażą (-8,4 pkt.) i wzrostami zadłużeń (0,6 pkt.). Malejący popyt konsumencki, inflacja i oszczędności to wyzwania również dolegliwe dla handlu.