Płynność finansowa podstawą funkcjonowania solidnego biznesu
W czasach wysokiej inflacji i zawirowań geopolitycznych priorytetem dla firm jest stabilność finansowa. Jak wskazuje autor artykułu „W trudnych czasach potrzeba dobrego finansowania”, który ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika „Nowa Stal” (artykuł jest częścią raportu „Finanse w branży metalowej”), dostęp do środków finansowych jest wręcz warunkiem koniecznym dla rozwoju firm.
Z pomocą mogą przyjść kredyty bankowe, jednak wspieranie się nimi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i - co istotne - nie jest to forma dostępna dla każdego. W sytuacji, kiedy gospodarka wyhamowuje, banki stają się bardzo ostrożne w finansowaniu firm. W pierwszej kolejności dostępu do kredytów banki ograniczają małym i średnim przedsiębiorcom, gdyż to one najbardziej są narażone na wahania koniunktury.
Same zaś kredyty stają się coraz droższe. W przypadku faktoringu nie stosuje się bankowych wskaźników oceny zdolności kredytowej. Dla faktora bardziej istotne jest to, że firma posiada grupę stałych odbiorców swoich usług lub produktów niż jej historia kredytowa i bieżąca sytuacja finansowa. Z tego rodzaju finansowania mogą więc skorzystać nawet przedsiębiorstwa, które mają już jakiś poziom zadłużenia, obniżoną zdolność kredytową czy borykają się z przejściowymi problemami płynnościowymi.
W artykule poza zagadnieniami dotyczącymi, skąd brać pieniądze, aby utrzymać płynność finansową w firmie, opisane zostały także narzędzia, które wspierają te działania.
Jak również takie tematy, jak:
- Raport „Rynek aluminium w Polsce 2023”
- Kondycja rynku stali nierdzewnych
- Charakterystyka koniunktury w globalnej branży aluminium
- Opis problemów sektora motoryzacyjnego
- Relacja z Dnia Stali Nierdzewnych 2023