Sztuczna inteligencja na drogach: Rewolucja czy tylko krok naprzód dla polskiego transportu?
Rozwój transportu drogowego w Polsce przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji zapowiada się interesująco. Euforii ustępuje jednak pragmatyzm - zanim branża TSL zacznie na dobre korzystać z dóbr AI musi odrobić lekcję i dokonać przeskoku technologicznego. Jak wskazują eksperci, polski transport jest bowiem nawet kilkanaście lat za najbardziej rozwiniętymi gospodarkami świata.
Gośćmi najnowszego odcinka podcastu Biznes Jutra, prowadzonego przez Pawła Oksanowicza, byli Ellina Lolis, dyrektor zarządzająca MCG Logistics i Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka. Tematem rozmowy były perspektywy rozwoju transportu drogowego przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jak wskazywała Ellina Lolis, narzędzia, które wykorzystują AI, stosowane są w transporcie m.in. do optymalizacji codziennych czynności i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.
- Jeśli mówimy o optymalizacji, należy wyobrazić sobie typowy dzień osoby operacyjnej pracującej w transporcie. Taka osoba musi zaplanować trasę, skontrolować, czy ciężarówka jedzie zgodnie z tą trasą. W przypadku braku własnych aut, musi sprzedać ładunek na giełdzie transportowej, musi też obsłużyć klienta, rozmawiać z klientem- mówiła ekspertka. Podkreśliła przy tym, że dochodzi do tego jeszcze szereg takich czynności, jak wpisywanie zleceń czy wystawianie faktur - i każdą z tych czynności można zoptymalizować przy wsparciu AI. Jeśli zaś mowa o bezpieczeństwie, za pomocą narzędzi opartych na sztucznej inteligencji można na przykład kontrolować, czy kierowca ciężarówki dobrze się czuje, czy nie przysypia.
Listen on Spotify Listen on Google Podcasts Listen on Apple Podcasts
Paweł Oksanowicz
Za sobą ma ponad 25 lat praktyki w mediach, obejmujących prasę, radio, telewizję i platformy internetowe. Jego obszarem specjalizacji są tematy związane z CSR, ESG oraz zrównoważonym rozwojem. Jest aktywnym organizatorem spotkań biznesowych, zarówno tradycyjnych, jak i online.
Od lutego 2024 roku związany jest z TVP3 Warszawa, wcześniej pracował w Muzo.FM (Grupa Polsat). Autor 16 książek, z których co najmniej połowa oparta jest na przeprowadzonych wywiadach. Dodatkowo pełni funkcję koordynatora w Grupie Odpowiedzialny e-Commerce w e-Izbie, angażując się aktywnie w rozwój działań zrównoważonego handlu elektronicznego.
Ellina Lolis
Dyrektor zarządzająca MCG Logistics (dawniej Maszoński Logistic). Ekspertka z doświadczeniem w branży logistycznej na rynkach Bliskiego Wschodu, Polski, Rosji i krajów byłej WNP. Była wiceprezes Hillebrand Poland i prezes oddziału zagranicznego, odpowiadająca za działalność biur w 12 krajach. Była również prezes Girteka Poland. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i zarządzaniu zmianą. Jako członkini Society for Intercultural Education, Training and Research i ekspertka ds. komunikacji międzykulturowej, podkreśla wagę znajomości różnic kulturowych, rozpowszechnia wiedzę i dzieli się doświadczeniem w zakresie zarządzania różnorodnością kulturową w biznesie.
podcast-transport
Prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka. Przez kilkanaście lat doradzał w pracach komisji sejmowych i senackich związanych z transportem i ruchem drogowym, doradzał stronie rządowej w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego czy reformy administracji publicznej. Autor licznych publikacji i były wykładowca m.in. na Politechnice Warszawskiej i w Wyższej Szkole im. L. Koźmińskiego. Był członkiem zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Od ponad 20 lat jest prezesem zarządu Krajowego Towarzystwa Trzeźwości Transportowców. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką honorową „Zasłużony Dla Transportu RP”.
Szukasz inspiracji? Posłuchaj podcastu biznesowego BIZNES JUTRA i rozwijaj swoją firmę.
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak rozwijać firmę i przygotować ją na wyzwania przyszłości? Posłuchaj naszego podcastu. W dwudziestominutowych odcinkach omawiamy tematy, o których powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca: zarządzanie ludźmi, przywództwo, komunikacja i nowe technologie. Zapraszamy do słuchania!