Kim jest faktor? Odpowiadamy!
Pan Jacek prowadzi firmę spedycyjną od wielu lat. Zaczynał w czasach, gdy Polska nie była jeszcze częścią Unii Europejskiej. Na początku w trasy jeździł sam, a zlecenia pozyskiwał od zaprzyjaźnionych firm handlowych. Woził sprzęt AGD i RTV, owoce i warzywa, meble, a nawet luksusowe samochody. Swoim zleceniodawcom oferował bardzo atrakcyjne stawki, dzięki czemu biznes szybko się rozwijał. Po kilku latach z fotela kierowcy przesiadł się na fotel prezesa średniej wielkości przedsiębiorstwa transportowego. Nie martwił się już o korki czy kolejny parking. Jego największą bolączką stała się płynność firmy.
Jak szybko poprawić płynność?
Z pomocą Panu Jackowi przyszedł faktoring. To usługa finansowa, która na dobre zagościła na polskim rynku. Proste i szybkie finansowanie jest przeznaczone dla firm, które stałemu gronu odbiorców wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring pozwala zamienić faktury na gotówkę, zanim odbiorca zapłaci.
W faktoringu biorą udział dwie strony: faktorant i faktor. Faktorantem jest firma, która korzysta z faktoringu, a faktorem – podmiot udzielający finansowania. Faktorant przelewa na faktora krótkoterminowe należności z tytułu wykonanych usług czy sprzedanych towarów. Faktor – w ramach usługi faktoringu – wypłaca faktorantowi część wynagrodzenia za usługę lub towar, a sam dochodzi spłaty całości faktury od odbiorcy faktoranta. Przy okazji może też świadczyć na rzecz faktoranta inne usługi, takie jak przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy czy monitorowanie i windykowanie przeterminowanych płatności.
Faktor, czyli kto?
Zgodnie z polskim prawem, faktor to wyspecjalizowana instytucja finansowa, której główną działalnością jest świadczenie usługi faktoringu. W Polsce spotykamy dwa rodzaje faktorów:
- podmioty działające w ramach struktury konkretnej marki bankowej,
- podmioty niezależne, takie jak Bibby Financial Services, które nie są powiązane kapitałowo z żadnym bankiem.
Do niedawna faktorzy działali głównie w formule off-line. Wszelkie formalności były załatwiane w sposób tradycyjny. Jednak od jakiegoś czasu w Internecie można znaleźć faktorów, którzy finansowania udzielają on-line, dzięki czemu znacząco skracają się procedury. Minusem takiego rozwiązania są niższe limity niż te, jakie można uzyskać u faktorów działających w sposób tradycyjny.
Podziel się tym artykułem z innymi:
Zobacz również nasze pozostałe teksty:
Jaki koszt w banku, a jaki w niezależnej firmie faktoringowej?