Jak faktoring może pomóc przedsiębiorcom w czasach kryzysu?

Updated: 12 października 2022
Tomasz Rodak
Tomasz Rodak
Dyrektor Działu Sprzedaży

Opcji dofinansowania dla firm jest wiele. Niestety, te możliwości dramatycznie kurczą się, gdy gospodarka i firmy w coraz większym stopniu odczuwają skutki wojny w Ukrainie — wysokie ceny energii i paliw, podwyżki stóp procentowych, rosnące koszty pracy, czy kolejne utrudnienia w pozyskiwaniu komponentów lub surowców. Kluczem do przetrwania kryzysu jest wtedy dobry plan naprawczy i utrzymanie przedsiębiorstwa w dobrej kondycji finansowej przez zapewnienie mu płynności finansowej. Nie wiesz, jak zdobyć dofinansowanie do firmy? Gdy o kredyt w banku trudno, nieocenionym źródłem gotówki może być faktoring oferowany przez Bibby Financial Services.

Chociaż w ten rok polska gospodarka weszła rozpędzona, zbiera się nad nią coraz więcej czarnych chmur. Wojna w Ukrainie, a wcześniej  lockdown-y gospodarek, wywindowały ceny surowców, paliw, energii i żywności, a w konsekwencji inflację, do poziomów nienotowanych od końca ub. wieku. Maleje konsumpcja, rosną koszty działalności.

Najnowsze badania S&P Global PMI, pokazują, że polski przemysł kurczył się we wrześniu piąty miesiąc z rzędu. - „Warunki gospodarcze nie sprzyjały producentom, co uwidoczniał kolejny gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Presje inflacyjne były wciąż widoczne (koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy), a optymizm biznesowy utrzymał się na niskim poziomie… W odpowiedzi na trendy spadkowe w sprzedaży i produkcji firmy ograniczyły aktywność zakupową, jednocześnie starając się wykorzystać istniejące zapasy, co pomagało uwolnić kapitał obrotowy" – podają analitycy S&P.

Opłakane skutki kryzysu gospodarczego

Co to oznacza dla firm? Hamowanie gospodarki pociąga za sobą wiele negatywnych i długotrwałych konsekwencji. Przedsiębiorcy już mierzą się ze spadkiem wpływów oraz wzrostem kosztów (energii, surowców, pracy, itp.). Sytuacja staje się poważna, gdy te czynniki prowadzą do braku płynności finansowej i zaczynają utrudniać lub wręcz uniemożliwiać regulowanie przez firmę własnych zobowiązań. Zwłaszcza gdy przedsiębiorca dodatkowo nie otrzymuje zapłaty w terminie za towar, bądź wykonaną usługę od swojego kontrahenta.

Przedłużające się problemy z cash flow mogą doprowadzić nawet do bankructwa firmy. To ryzyko szczególnie odczuwają firmy w branżach, w których dużą popularnością cieszy się tzw. kredyt kupiecki, a więc wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Długie płatności, a często nawet brak zapłaty za fakturę w terminie powodują, że firmie brakuje wtedy środków na opłacanie własnych rachunków, zobowiązań wobec US, ZUS czy terminowym realizowaniu wynagrodzeń dla pracowników.

Zarządzanie kryzysowe w firmie

Dobrze prowadzony biznes ma jednak duże szanse na przetrwanie kryzysu, o ile firma skupi się na właściwym zarządzaniu przedsiębiorstwem i będzie miała skuteczny plan naprawczy. Bez wątpienia nadrzędnym celem powinno być przede wszystkim zachowanie płynności — ważniejszym nawet od samego wyniku finansowego. Właśnie brak gotówki na koncie jest najczęściej bezpośrednią przyczyną upadłości firm.

Jeśli chcesz przetrwać kryzys, musisz zadbać o dobry przepływ gotówki. Wiedzieć wszystko o kondycji finansowej przedsiębiorstwa, czy masz pieniądze i ile na kolejne wydatki związane nie tylko z realizowanym planem naprawczym, ale także wypłaty dla pracowników, raty kredytu, zakup niezbędnych surowców, itd. Gdy wiesz, że ich zabraknie, musisz podjąć odpowiednie kroki celem ich zabezpieczenia. Gdzie szukać oszczędności w firmie? Można np. redukować wszelkie zbędne koszty lub zmniejszać stany zapasów. Możesz także zadbać o dofinansowanie do firmy, by mieć środki na bieżące funkcjonowanie.

Dofinansowanie do firmy

Gdy środki wewnętrzne i rozsądna polityka oszczędnościowa w przedsiębiorstwie są niewystarczające, sprzedaż firmy nie wchodzi w grę, a tarcza antykryzysowa nie działa, warto sięgnąć po zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw. Takim wsparciem dla firm może być np. bankowy kredyt obrotowy. Niestety, firmy w trudnej sytuacji finansowej lub w czasie kryzysu raczej nie mają co liczyć na kredyt w banku. Zwłaszcza gdy rośnie koszt pieniądza z powodu wysokiej inflacji i coraz wyższych stóp procentowych. W takiej sytuacji wzięcie kredytu byłoby zresztą dodatkowym obciążeniem dla firmy.

Skutecznym i często tańszym niż kredyt narzędziem, które ułatwia bieżące finansowanie różnych rodzajów przedsiębiorstw, mogą być za to usługi faktoringowe oferowane przez firmy takie, jak Bibby Financial Services, Faktoring nie wymaga wielu formalności, może chronić przed niewypłacalnością kontrahentów, a środki finansowe dostępne są natychmiast. Usługa zapewnia różnym rodzajom przedsiębiorstw niezbędny kapitał, a dodatkowo daje wiele innych możliwości.

Faktoring dla firm zwiększa płynność finansową

Faktoring polega na finansowaniu przez faktora (firmę faktoringową) należności (faktur sprzedażowych) przysługujących przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży produktów czy usług. Dzięki temu firma nie musi czekać na pieniądze z wystawionych faktur o długim terminie płatności, tylko otrzymać je od razu od firmy faktoringowej. Dłużnik reguluje potem swoje zobowiązania wobec faktora. Pozwala to firmie poprawić swoją płynność finansową i zdobyć środki na bieżące funkcjonowanie.

W ofercie Bibby Financial Services znajdziesz wiele rodzajów faktoringu oraz szereg usług dodatkowych. W przypadku faktoringu pełnego faktor przejmie ryzyko niewypłacalności klienta. Z  kolei faktoring odwrócony zapewni finansowanie niezbędnych produktów, surowców czy usług do zwiększenia obrotów firmy. Zwłaszcza gdy dostęp do surowców jest ograniczony, a ich dostawcy wymagają szybkich płatności, a nawet przedpłat. Faktor zajmie się też natychmiastową windykacją nieściągalnych należności oraz pomoże w weryfikacji nowych kontrahentów.

Zalety faktoringu dla firm

Zarówno kredyt obrotowy jak i faktoring pozwalają firmie pozyskać środki na prowadzenie działalności. Uzyskanie kredytu to jednak pożyczenie niezbędnych środków z banku, gdy faktoring przyspiesza pozyskanie należnych środków z nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W procesie oceny nie stosuje się przed podpisaniem umowy faktoringowej bankowych wskaźników zdolności kredytowej. Dla faktora bardziej istotne jest to, że firma posiada grupę stałych odbiorców swoich usług/produktów niż jej historia kredytowa i bieżąca sytuacja finansowa. Z tego rodzaju finansowania mogą więc skorzystać nawet przedsiębiorstwa, które mają już jakiś poziom zadłużenia, obniżoną zdolność kredytową, czy właśnie borykają się z przejściowymi problemami płynnościowymi.

Faktoring cechują też uproszczone formalności i szybki proces rozpatrywania wniosku, a pieniądze można otrzymać od razu. W przypadku kredytu dla firm wysokość finansowania zależy ściśle od oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, m.in. zdolności do spłaty zadłużenia, sytuacji finansowej czy wartości i jakości zabezpieczeń. W faktoringu wysokość finansowania zależy od obrotów. Finansowanie jest elastyczne i rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży oraz wyższym poziomem należności. Nie trzeba pamiętać o spłacaniu rat lub martwić ch wzrostem w przypadku podwyżek stóp procentowych. Koszt finansowy faktoringu księguje się nie na bilansie, ale jako koszt działalności, co oznacza, że — w przeciwieństwie do kredytów — nie wpływa na zdolność kredytową firmy.

Na rosnącą rolę faktoringu w czasie dekoniunktury wskazują dane Polskiego Związku Faktorów (PZF). Wynika z nich, że w ciągu sześciu miesięcy 2022 roku firmy faktoringowe w Polsce zanotowały blisko 34% wzrost sfinansowanych wierzytelności r/r. Usługa zyskuje na znaczeniu właśnie z uwagi na specyficzny profil oceny ryzyka transakcji oraz to, że firmy faktoringowe są bardziej elastyczne niż banki w przyznawaniu dofinansowania do firm.

Faktoring na dobre czasy

Faktoring dobrze zabezpiecza firmę przed utratą płynności finansowej i może ją uratować przed bankructwem. Dzięki faktoringowi zwłaszcza małe i średnie firmy mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swojej działalności, gdy sytuacja gospodarcza ulega pogorszeniu.

Warto pamiętać, że faktoring to jednak nie tylko ostatnia deska ratunku w trudnych czasach. Firma faktoringowa jest też doskonałym partnerem w czasach koniunktury, bo ułatwiając bieżące finansowanie różnych przedsiębiorstw, umożliwia ich dynamiczniejszy rozwój czy nowe inwestycje. Współpraca z faktorem jest przy tym niemal koniecznością w branżach, korzystających z kredytu kupieckiego. Warto go uwzględnić w swoim planie finansowym, bez względu na otoczenie makroekonomiczne.