Polska branża metalowa, fundament gospodarki i motor eksportu,  zmaga się z problemami

Polska branża metalowa, fundament gospodarki i motor eksportu, zmaga się z problemami

Updated: 13 listopada 2024

Zadłużenie polskich firm przemysłowych przekroczyło 1 miliard złotych po dwóch kwartałach 2024 roku. Aż 20% tej kwoty to zaległości organizacji z sektora metalowego, który znalazł się na czele niechlubnej listy dłużników. Rosnące problemy branży wymagały przeprowadzenia kompleksowego badania, które przeprowadziło Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services. Zmniejszenie liczby zamówień, słaby dostęp do kredytów bankowych i ograniczenie eksportu, to tylko kilka wniosków z wywiadów przeprowadzonych z udziałem 100 firm.

Piotr Taras

Według danych Krajowego Rejestru Długów producenci wyrobów metalowych stanowią jedną z największych grup dłużników, a ich łączny dług wynosi aż 216 milionów złotych. - „W obliczu takich wyzwań wiele przedsiębiorstw mierzy się z problemami płynnościowymi, które mogą zagrozić ich dalszemu funkcjonowaniu. Aby rozwiązać te trudności, firmy często zwracają się o pomoc finansową do banków, jednak dostępność kredytów jest coraz bardziej ograniczona, a ich koszty rosną” - tłumaczy Piotr Taras, Dyrektor ds. Finansowania Biznesu w Bibby Financial Services.

Problemy sięgają jednak głębiej, wpływając na gospodarkę w skali kraju ponieważ branża metalowa jest powiązana z wieloma strategicznymi sektorami - motoryzacją, budownictwem, produkcją maszyn oraz sprzętu AGD. W 2023 roku produkcja wyrobów metalowych (z wyłączeniem maszyn, urządzeń i pojazdów) odpowiadała za 7,4% całkowitej wartości produkcji sprzedanej polskiego przemysłu, co uczyniło tę branżę czwartą największą w krajowym przetwórstwie przemysłowym spośród 34 sektorów wyróżnianych przez Główny Urząd Statystyczny. Co więcej, przemysł metalowy zatrudnia obecnie około 300 tysięcy pracowników, stanowiąc jedno z ważniejszych źródeł zatrudnienia w sektorze przemysłowym.

Branża metalowa w Polsce odczuwa także skutki spowolnienia gospodarczego na świecie. Dane GUS wskazują, że w pierwszej połowie 2024 roku liczba nowych zamówień w sektorze produkcji wyrobów metalowych zmniejszyła się aż o 16% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, co stanowi poważne wyzwanie dla stabilności branży. - „Szukając wyjścia z trudnej sytuacji firmy zwracają się do nas, bo w faktoringu dostęp do gotówki opiera się na wystawionych już fakturach, nie obciążając przy tym bilansu firmy. O trudnej sytuacji na rynku świadczy również liczba nowych zapytań, które otrzymujemy. Na szczęście nasze doświadczenie w ocenie kondycji finansowej pomaga firmom zachować płynność finansową w okresach zmniejszonej liczby zamówień. Taka „kuracja” zwiększa wiarygodność firmy, co może ułatwić jej uzyskanie kredytu w przyszłości” – uzupełnia Piotr Taras, Dyrektor ds. Finansowania Biznesu w Bibby Financial Services.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Udzielimy Ci wsparcia finansowego, żeby Twoja firma przetrwała trudny okres.

Nie pozwól, by nieterminowe płatności zagrażały Twojej firmie. Odkryj, jak Bibby Financial Services może pomóc!

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji online >

Bibby Financial Services, która od ponad 20 lat współpracuje z producentami wyrobów metalowych, zdecydowała się zgłębić sytuację w tej strategicznej branży. We współpracy z Keralla Research, we wrześniu 2024 roku firma przeprowadziła szeroko zakrojone badanie wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją konstrukcji metalowych, zbiorników, pojemników, narzędzi oraz innych wyrobów metalowych. W badaniu wzięło udział 100 firm, co pozwoliło na uzyskanie pełnego obrazu kondycji tego sektora. Wyniki badań zostały opublikowane w raporcie „BRANŻA METALOWA POD PRESJĄ: Aktualne wyzwania, scenariusze rozwiązań”, który analizuje zarówno obecny stan branży, jak i wyzwania, przed którymi stoją firmy produkcyjne.

Raport przedstawia kluczowe wyzwania, takie jak rosnące koszty energii i surowców, spadek liczby zamówień oraz pilną potrzebę modernizacji technologicznej, aby sprostać wymaganiom Przemysłu 4.0. Dokument zawiera także prognozy i opinie ekspertów dotyczące przyszłości branży, co czyni go wartościowym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych perspektywami polskiego przemysłu metalowego w nadchodzących latach. Raport jest szczególnie ważny w kontekście zmieniającego się rynku i niepewności gospodarczej, wskazując możliwe scenariusze i rozwiązania, które mogą pomóc firmom przetrwać w obliczu tych wyzwań.

 

Raport metale

Wyniki badań komentują:

Przeczytaj pełny raport

Zobacz inne raporty rynkowe

Czy polskie firmy są gotowe na AI?
Raporty rynkowe

Czy polskie firmy są gotowe na AI?

Sztuczna inteligencja (AI) to już nie tylko modny temat, ale realne narzędzie transformacji biznesu, które pomaga organizacjom działać szybciej, precyzyjniej i efektywniej.
Employees looking at paperwork
Raporty rynkowe

Rośnie liczba upadłości polskich przedsiębiorstw. Raport Coface

W minionym roku łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wyniosła 4701 i jest to rekord - wynika z raportu Coface „Niewypłacalności w Polsce w 2023 roku
Logistyka na fali optymizmu: Raport Confidence Index 2024 zdradza sekrety sukcesu
Raporty rynkowe

Logistyka na fali optymizmu: Raport Confidence Index 2024 zdradza sekrety sukcesu

Czy wiesz, że optymizm w sektorze logistyki i łańcucha dostaw w Polsce osiągnął najwyższy od pięciu lat poziom? Raport Confidence Index 2024, przygotowany przez CBRE i P3, pokazuje, że wskaźnik optymizmu wynosi 52,2.
Branża opakowań na rozdrożu: Analiza aktualnych wyzwań i przyszłych kierunków rozwoju
Raporty rynkowe

Branża opakowań na rozdrożu: Analiza aktualnych wyzwań i przyszłych kierunków rozwoju

Trzy czwarte firm z sektora producentów opakowań ma zamrożone pieniądze w fakturach, zaś wysokość nieopłaconych faktur wynosi średnio 55 tys. zł – wynika z badania „Płynność finansowa i wyzwania branży opakowań”, zrealizowanego przez instytut badawczy Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services Polska.